Pamiatky
a múzeá

Ste milovníkom kultúry? Radi sa vzdelávate a chcete sa dozvedieť niečo nové? Okolie mesta Humenné vás určite nesklame. Doprajte si príjemný deň a navštívte kultúrne pamiatky nášho regiónu.

Kaštiele

Dominantou mesta Humenné je pôvodne renesančný kaštieľ. Patrí medzi najväčšie kaštieľové stavby na Slovensku a je obkolesený príjemným parkom. Nájdete v ňom aj vzácny strom Ginko Biloba, teda ginko dvojlaločné. V kaštieli je Vihorlatské múzeum s umelecko-historickou a prírodovednou expozíciou. Za návštevu stojí aj klasicistický kaštieľ v Snine alebo kaštieľ v Michalovciach, v ktorom sídli Zemplínske múzeum. V ňom nájdete napríklad rúcho, ktoré vyšívala dcéra Márie Terézie alebo rodostrom Irmy Sztárayovej.

Múzeá

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach je známe po celom svete. Bolo založené v roku 1991 ako prvé múzeum venované slávnej osobnosti kráľa pop-artu. Objavíte v ňom výstavu Warholových diel požičaných z New Yorku, zbierku jeho osobných predmetov aj pestrofarebnú expozíciu Pop-art vs. Street art. V Humennom môžete navštíviť aj Vihorlatské múzeum, ktorého súčasťou je kúzelný skanzen s mlynmi, kováčskymi dielňami a dreveným kostolíkom. Zaujímavé sú aj expozície vo Vlastivednom múzeu v Hanušovciach nad Topľou či Zemplínske múzeum v Michalovciach.

Cintoríny

V krypte v Osadnom sa nachádza najväčšie podchrámové pohrebisko vojakov z 1. svetovej vojny. Je v nej pochovaných 1 025 vojakov. Má jedinečnú atmosféru a navštíviť ju môžete kedykoľvek, je otvorená nonstop. Historicky a turisticky významné sú aj vojenské cintoríny, ktoré sa stali pamiatkou vojakov padlých počas 1. svetovej vojny. Ak máte radi vojaka Švejka, nezabudnite sa zastaviť na železničnej stanici v Humennom. Medzi najstaršie a rozlohou najväčšie cintoríny na Slovensku patrí židovský cintorín pri Hubkovej. Pochovávalo sa tu od roku 1828. Na cintoríne sú pochované významné osobnosti mesta Humenné.

Kostoly

V národnom parku Poloniny nájdete unikátne rusínske drevené kostolíky, chrámy či cerkvy, ktoré patria do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Kostolíky sa nachádzajú v 9 obciach – Jalová, Ruský Potok, Uličské Krivé, Topoľa, Kalná Roztoka, Šmigovec, Hrabová Roztoka, Ruská Bystrá a Inovce. Zaujímavý je aj Kostol Panny Márie Sedembolestnej na kalvárii, ktorý bol postavený nad mestom v roku 1891. Rímskokatolícky kostol Všetkých svätých je najvýchodnejšie situovaný gotický kláštor na Slovensku. V podvihorlatskej obci Klokočov sa nachádza gréckokatolícky kostol, ktorý má charakter pútnického miesta.

Galéria pod mostom

Mesto Humenné využilo 10 pilierov nadjazdu a skupina deviatich ,,writerov“ na ne zvečnila dominanty a významné osobnosti mesta. Autorom tejto myšlienky je Humenčan Tomáš Orlej. Medzi dominanty nachádzajúce sa v Galérii pod mostom patrí renesančný kaštieľ, skanzen, strom Ginko Biloba, socha Dobrého vojaka Švejka a Vaľaškovský most. Z osobností je zvečnená módna návrhárka Lýdia Eckhardt, spevák Marián Čekovský, autor novely Obchod na Korze Ladislav Grosman, grafik Orest Dubay, karikaturista Peter Gossányi, klavírny virtuóz Peter Breiner, spisovateľ Václav Pankovčin a fotograf Yuri Dojč.